To je nápad – park rovnou uvnitř bytového domu

Ostatní právě čtou

Ne všechny neobydlené byty čekají na nové nájemce. Některé se začnou využívat i za účelem jiným než obytným. V jednom z bytových domů v čínském městě Xiamen lze dokonce najít případ, který ukazuje, jak lze volný bytový prostor předělat na park.

Vertikální zahrady na fasádách nebo stromy přímo v obýváku už nejsou ničím ojedinělým. S parkem zřízeným přímo v prostoru bytu se však běžně nesetkáme. Projekt od čínského architektonického studia Devolution tak právem vzbuzuje pozornost všech, kteří hledají inspiraci, jak dostat do bytovek více zeleně.

Park v bytě o rozloze 200 m²
Většina bytových domů v Xiamenu disponuje menším parkem před vchodem. Výjimkou není ani předmětný 50-patrový objekt obývaný přibližně 600 obyvateli. Právě na jeho 27. patře se ukrývá netradiční park. Ten byl zřízen v jednom z tamních bytů, který díky výměře 200 m² nabízel vhodné místo pro realizaci společenského prostoru. Možností jeho zužitkování bylo několik, ale volba padla právě na park.

2 velké pokoje plné živé zeleně
Zřízení parku, který by mohl konkurovat vnějším zeleným prostranstvím, nepřála pouze výměra. Architekti dokázali plně využít i dispoziční řešení. To jim umožnilo zrealizovat park ve 2 velkých otevřených pokojích, které se proměnily v jakousi vnitřní botanickou zahradu. V obou místnostech jsou vrstvy zeminy, na kterých jsou vysázeny různé druhy trav a pokojových rostlin. Nechybí ani hrstka malých zakrslých stromků.

Řízený systém návštěv parku
Součástí obou místností jsou také nerezové lavičky, které umožní obyvatelům jednotlivých bytů užít si v netradičním parku krátké posezení. Vzhledem k menší výměrě však bylo nutné vymyslet systém, pomocí kterého by byly návštěvy parku lépe organizovány. Do jeho prostor se tak nainstalovaly kamery, přes které mohou majitelé bytů sledovat, kolik lidí se v něm momentálně nachází a tomu přizpůsobit dobu své návštěvy.

- Advertisement -pr článek

Mohlo by Vás zajímat