S myšlenkou volné energie si pohrává stále více firem z různých odvětví. Výjimkou nejsou ani výrobci bytových světel. Ti se snaží přijít s modely, jejichž provoz nebude vyžadovat elektřinu. Jeden takový prototyp byl představen ve Velké Británii.
Britským specialistou na svítidla, která ke svému provozu nepotřebují elektřinu, je firma Deciwatt. Ta přišla s prvními modely tohoto druhu již před pár lety. Modely GravityLight a GravityLight 2 však ne zcela splňovaly požadované nároky. Zaměstnanci britské firmy se tak rozhodli přijít s novým zařízením NowLight.
Ručně napájená svítilna
Podobně jako u předchozích svítidel, iu modelu NowLight hraje klíčovou roli kinetická energie. Ta zajišťuje produkci energie, ale na rozdíl od zařízení GravityLight využívá i tzv. „ruční pohon“. Právě ruční napájení svítilny dokáže zvyšovat jeho výkonnost a tím zlepšit celkové rozpětí dosaženého jasu.
Jak NowLight funguje:
- svítidlo obsahuje baterii LiFePO4 s kapacitou 3200 mAh
- baterie je nabíjetelná, nabíjí se mechanickou ruční prací
- nabíjení probíhá tažením kabelu se smyčkou pod zařízením
- plynulý otáčivý pohyb tohoto kabelu následně generuje energii
- již 2 minuty pohybu kabelu vyrobí světlo na více než 1 hodinu
- vpředu na displeji se zobrazuje údaj o aktuální zásobě energie
Až 3 způsoby napájení
Přestože ruční pohon a možnost provozu bez elektrické sítě je jakýmsi pilířem fungování svítidla, NowLight nabízí zákazníkům až 3 druhy napájení. Kromě ručního pohonu se může nabíjet i solárním panelem, čímž se znovu klade důraz na úsporu energie. Vedle alternativních druhů napájení ale nechybí ani klasická přípojka do elektrické sítě.
Unikátní svítidlo by mělo osvětlovat první domácnosti již v červnu. Společnost už ale přijímá objednávky. Světlo se prodává za 109 USD, přičemž součástí balení jsou i 4 malá doplňková světla SaltLights se stejným ručním pohonem. Společnost zároveň přichází s možností koupit 1 takovou sadu rodině z rozvojové země zasažené válkou nebo živelnou pohromou za 60 USD.