Britská firma představila ručně napájené světlo bez elektřiny

Ostatní právě čtou

S myšlenkou volné energie si pohrává stále více firem z různých odvětví. Výjimkou nejsou ani výrobci bytových světel. Ti se snaží přijít s modely, jejichž provoz nebude vyžadovat elektřinu. Jeden takový prototyp byl představen ve Velké Británii.

Britským specialistou na svítidla, která ke svému provozu nepotřebují elektřinu, je firma Deciwatt. Ta přišla s prvními modely tohoto druhu již před pár lety. Modely GravityLight a GravityLight 2 však ne zcela splňovaly požadované nároky. Zaměstnanci britské firmy se tak rozhodli přijít s novým zařízením NowLight.

Ručně napájená svítilna
Podobně jako u předchozích svítidel, iu modelu NowLight hraje klíčovou roli kinetická energie. Ta zajišťuje produkci energie, ale na rozdíl od zařízení GravityLight využívá i tzv. „ruční pohon“. Právě ruční napájení svítilny dokáže zvyšovat jeho výkonnost a tím zlepšit celkové rozpětí dosaženého jasu.

Jak NowLight funguje:

  • svítidlo obsahuje baterii LiFePO4 s kapacitou 3200 mAh
  • baterie je nabíjetelná, nabíjí se mechanickou ruční prací
  • nabíjení probíhá tažením kabelu se smyčkou pod zařízením
  • plynulý otáčivý pohyb tohoto kabelu následně generuje energii
  • již 2 minuty pohybu kabelu vyrobí světlo na více než 1 hodinu
  • vpředu na displeji se zobrazuje údaj o aktuální zásobě energie

Až 3 způsoby napájení
Přestože ruční pohon a možnost provozu bez elektrické sítě je jakýmsi pilířem fungování svítidla, NowLight nabízí zákazníkům až 3 druhy napájení. Kromě ručního pohonu se může nabíjet i solárním panelem, čímž se znovu klade důraz na úsporu energie. Vedle alternativních druhů napájení ale nechybí ani klasická přípojka do elektrické sítě.

Unikátní svítidlo by mělo osvětlovat první domácnosti již v červnu. Společnost už ale přijímá objednávky. Světlo se prodává za 109 USD, přičemž součástí balení jsou i 4 malá doplňková světla SaltLights se stejným ručním pohonem. Společnost zároveň přichází s možností koupit 1 takovou sadu rodině z rozvojové země zasažené válkou nebo živelnou pohromou za 60 USD.

- Advertisement -pr článek

Mohlo by Vás zajímat