Jak se dá stará továrna předělat na vkusný společenský prostor

Ostatní právě čtou

Projekty přeměny starých nevyužívaných industriálních komplexů na moderní obytné a komerční prostory jsou mezi architekty stále větším hitem. Rychle rostoucí oblibě se těší také v sousedním Česku. Např. ve Varnsdorfu nedávno dostala novou tvář tamní bývalá továrna.

Pivovar se stylovým společenským sálem
Přes 100letý objekt ve Varnsdorfu, který kdysi sloužil jako továrna na výrobu stavebních materiálů, už nezívá prázdnotou. Po 2 letech rekonstrukcí mu ateliér DOMYJINAK vrátil život, ale ne ten tovární. Průmyslový komplex prošel značnou proměnou, v jejímž rámci se stal prostorem vhodným pro společenské vyžití. Stylově předělaný objekt je sice sídlem pivovaru Kocour, ale v tom se nevaří pouze pivo. Součástí areálu je i vkusný společenský sál s výčepem, útulným restauračním zařízením a několika pokoji určenými k ubytování.

Interiér je laděn v industriálním stylu
Navzdory rozsáhlým rekonstrukcím vedoucím k celkové přeměně objektu si bývalá továrna zachovala svůj původní charakter, a to zvenčí i zevnitř. Prostory celého interiéru jsou totiž laděny v industriálním stylu s více moderními prvky. Tomu se přizpůsobil také výběr materiálů použitých při přeměně továrny. Výsledkem kombinace plechů, železa a betonu ve spojení se sklem a dřevěnou podlahou je nadčasový vzhled, který nabízí útulný prostor pro pořádání společenských akcí i přes „těžký“ průmyslový nádech.

Projekt z Varnsdorfu má obrovský potenciál po všech stránkách. Kromě vzniku prostoru pro pořádání společenských událostí vzbuzuje pozornost také v odborných kruzích. Jeho unikátní provedení a způsob, jakým byla přeměna továrny zrealizována, zvyšuje šance i na úspěch v designérských a architektonických soutěžích. První z nich může přijít v soutěži Česká cena za architekturu 2020, kde byl nový pivovar již nominován.

- Advertisement -pr článek

Mohlo by Vás zajímat